W. néninek lyukas a zoknija. De nem úgy, ahogy illik, a nagylábujja tetejénél, hanem a talp felőli részen. Ha közel megyek hozzá, megszámolhatom az évgyűrűit is, de helyette inkább a haját simogatom meg néha, és adok neki inni, ha kér. Szigorúan csak a bal oldalon, mert a jobbon kicsorog még szívószállal is. W. néni ilyenkor hálás, és megajándékoz egy félrecsúszott mosollyal. Gyakran sír, és akkor én is. De bíztatom, hogy kitartson. Esténként felolvasok neki a kórtermi Bibliából, hogy el tudjon aludni. W. néni 82 éves. 3 évvel idősebb, mint a bagós “barátnőm” a belgyógyászatról.
Az ő nevét nem kérdeztem. Valahogy itt nincs értelme az igazi neveknek, pedig hiszem, hogy ez az egyetlen kapocs a rendes életünk és a benti között. Már ha tényleg lehet rendes a kinti. A néni egyedül él, a férje 4 éve ment el. Van 1 fia és 2 unokája, akiket évente egyszer lát. Hiába, Kanada messze van, pénz meg kevés. Miközben ezt mondja, már a harmadik cigijét szívja, és meséli, hogy épp a tüdőeredményére vár. A hangja mégis gyönyörű, vékony, kedves, csilingelő. Valaha szoprán volt a kórusban. Harmincévesen szokott rá a cigire, mert csak így bírta az éjszakai műszakot. A nikotin tartotta ébren. Most bélelt csizmában, sapkában és meleg köntösben élvezi a karácsonyi tavaszt, és várja, hogy hazaengedjék. Nem rossz itt, mondja, legalább nincs egyedül, de mégiscsak jobb, ha majd otthon lesz már. Akkor azt hiheti, él.
A szomszéd ágyon lévő nőnek csak a kórlapjáról tudom a korát. A nővérke ugyanis az én kezembe nyomta a kartonokat, mondván, úgyis a szoba felé tartok a folyosóról. Mindjárt jön ő is, csak még kicseréli a pelenkát a többi betegen. Idősebbnek gondoltam a szomszédomat, de 1977 áll a papírján. Az arca megviselt, fáradt, mégis vidám. Szemei azonban az állandó mosoly mögött is elárulják, hogy gyászol. Egy éve temette a férjét, most pedig félóránként jár át a saját betegágyából a folyosó végén fekvő édesapjához. Ő kedden, az édesapja szerdán került be. Szívproblémáik vannak. „Legalább valamit örököltem aputól”, mondja nevetve, és viszi is az újabb adag ásványvizet magával. Ő már tudja, hogy hamarosan hazamehet, az apuka viszont még sokáig marad. Járóképtelen. Mindketten stroke-ot kaptak. „Nekem nincs időm betegnek lenni, vár a két gyermekem. 17 és 11 évesek.”
Azt hiszem, mi ketten vagyunk itt a legszerencsésebbek a neurológián. Mi vagyunk azok, akik be tudunk segíteni a kimerült nővéreknek, akik ki tudjuk vinni a tálcáinkat, akiket nem kell megmosdatni, mert ha lassan is, de „önjárunk”. Néha sziszegünk, néha sóhajtozunk, néha nagyon fáj nekünk is, de mi tényleg nem lehetünk betegek. Fiatal anyák vagyunk. Csak egy kis wellness-pihenőt tartunk, hogy még 40 évig azok is maradhassunk. Mert nincs ennél a szerepünknél fontosabb az életben. A munka sem az, a háztartás sem az. Hiába hittük, hogy mindent kibírunk, bizony vannak határaink.
Ezt mondta az a férfi is, akinek combtőből hiányzik a jobb lába, viszont van egy klassz kerekesszéke és egy átalakított Toyotája. Nagyon profin meg tudja oldani a ki-be-átszállást, de azért mindig ugrik valaki segíteni neki, amikor megérkezik. Látogatóba jön minden nap a harmadikra. Nyakába akasztja fekete vászontáskáját, abba az üdítőjét, és így várja a liftet. A férjemmel egykorú lehet. Ma én nyomtam meg neki a felfelé gombot, de azt már nem engedte, hogy be is toljam. Nekem még jó a lábam, azt akarja, hogy ez így is maradjon.
A csíkos köntösben lévő urat viszont nem hatotta meg a testtartásom. Ő pénzt kért, hogy megihasson egy automatás kávét. Sajnos bolondságot csinált, az utolsó fillérjéből szendvicset vett a büfében. „Nem érte meg azt a sok pénzt”, sóhajtotta, és szomorúan vette el a százasomat.
Mint tegnap az a fickó is, aki 230 forinttal rövidített meg. Ő cigire gyűjtött a kórházban. Most sem tudom, hogy csak egy tarháló negyvenes volt-e, vagy szintén itteni beteg. A kórház akkora átjáróház, hogy soha nem tudni, ki miért van itt. Csak az idősebb betegek hordanak köntöst, a fiatalabbak melegítőben flangálnak. Engem sokszor néznek nővérnek, mert fehér nadrágban és pólóban sétálgatok esténként.
Tudod, olyanok vagyunk itt – orvosok, mentősök, ápolók, takarítók, csavargók, betegek –, mint egy nagyadag kétnapos vegyessaláta. Még nem rohadt meg benne az összes zöldség, de már túl sok levet eresztett. Akarom hinni, hogy én paprika vagyok benne: kemény, erős, sokáig elálló.
És te? Remélem, még nem tartasz itt. De ha dolgozó anya vagy, állj meg. Nagyon komolyan mondom. És ne egy kicsit! Rengeteg nőtársamat érte mostanában váratlan csapás, mert túlhajtották magukat. Nem mindegyikük úszta meg… Vedd tudomásul, hogy ez a világ nem olyan, mint a régi. Ebben a világban már nem érvényesek a korábbi férfi-női szerepek. Ebben a világban csapatban kell játszanunk, különben tényleg mindenki itt köt ki az 5. emeleten.
És szólj a férjednek is!
Tudod, mi vagyunk a kor mosónői és mosóférfijai. Még a saját lábunkon állunk, de ha így folytatjuk, nem sokáig. És ne, ne gondold, hogy te soha nem lehetsz uborka vagy paradicsom ebben a katyvaszban! Mert de.
Vigyázz magadra! Vigyázz magatokra!
Ó, nagyon köszönöm! őszintén és mélyen megérintetted a lelkemet, szavaid és érzéseid a velőmig hatoltak. Pár éve húgom zárt osztályon feküdt, őt látogattam meg. Ő kiment a mosdóba, én az ágyán ültem. Az ápoló az ajtóból megkérdezte tőlem, hogy ki vagyok. A húgomat látogatom, aki kiment a mosdóba-mondtam. Biztos? Kérdezte ő, mire megállt bennem az ütő és megijedtem, hogy vajon ezt hogy bizonyítsam be neki, akinek láthatóan erős kétségei voltak. Akkor jöttem rá, hogy mennyire vékony hajszál választja el a “normálisat” a kórostól. De legalábbis azokat, akiknek papírjuk van arról, hogy nem okék a papírtalanoktól. Legyen áldott ünnepetek! Eszter
Istenem. Szomorúan olvasom a soraidat, de hálás vagyok, hogy ezt megosztottad velünk. Boldog karácsonyt kívánok mindannyiónknak.
Ilyenkor év vége felé mindenki számot vet (arat) mi minden történt vele az éven. Velem semmi…apunak volt 2 kézműtéte,2 stroekja,anyunak egy elhalasztott térdprotézis műtéte,majd amikor apu már jobban lett,kés alá feküdt.Én mindig hajnalban kelek,sose voltam éjszakai bagoly.Amikor apu stroekot kapott,hajnalban átmentem Debrecenbe dolgozni,négytől tízig,aztán vagy vissza Nyiregyre őt ebédeltetni,gyógytornásszal,orvossal,nővérrel beszélni,vagy egészen Kékig,hogy anyut vigyem apuhoz.Hazaérve otthonról folytattam a munkát. Aztán amikor anyu volt kórházban,kezdtem nála hajnalban,kávé,mosdás,torna,haza Kékre mert van egy 95 éves nagynéném,egy 70 éves nagybátyám,és apu.Ügyeket intéztem,főztem,délben anyu,délután Kék,este anyu,éjszaka…hát nem alvás,mert csak elvileg jöttem el szabadságra. Ugyanis a csoportomból senki nem tudja az én feladataimat elvégezni. Egyik szemem sír,a másik nevet…sír mert hogy a francba ne tudnák megcsinálni,csak egy kis gyakorlás kellene hozzá,a másik nevet,mert bebiztosítottam magam arra hogy egy húszéves feleannyi tapasztalattal,de háromszor annyi tudással átveszi a helyemet.Az aki még idomítható…bocsánat,alakítható…Tettem ezt egy olyan közvetlen főnökkel,aki fél éve folyamatosan gyűjtöttte (vagy legalábbis megpróbálta) ellenem a bizonyítékokat hogy kirughasson…pont azért mert nem tudom befogni a pofám és az igazságérzet nem egy nemzetközi IT cégbe való…közben szerelmes lettem…valakibe,akivel sosem találkoztunk…akinek nem kellek eléggé és messze vagyok…persze,mi lenne más…nős,2 gyerekkel…december 24.-e reggel hat óra van,a főnökömet kirugattuk,a magyar és a német nagyfőnökség mea culpázott nekem egész december-túl késő-a szüleim jól vannak,torták megsütve,husok előkészítve,franciasaláta a hűtőben.Elkészült az összegzés,és a pozitív oldalra billent a mérleg…az éven senki nem halt meg,senki nem bénult le véglegesen,mindenkinek van munkája…hogy most is eleredtek a könnyeim ahogy ezt írom,mert fáradt a porrá zúzott lelkem,az kerül a negatív oldalra…”csak” ez…szóval nézzetek rá a párotokra és gondoljatok arra,nem mindenki olyan szerencsés,hogy amellett alhat el akit szeret és ha néha megfárad és azt mondja nem bírom,van,aki azt válaszolja: Együtt megoldjuk.
Jaj, mit is mondhatnék. Nincsenek ilyenkor szavak.